TEST VE ÖLÇÜM CİHAZLARI

Elektronik test ve ölçüm cihazları gelişen sanayi ve üretim alanlarında, kaliteli ürün elde etme amacı ile en çok tercih edilen cihazlar arasındadır. Gelişen teknoloji ile birlikte analog cihazlardan dijital cihazlara geçişler son yıllarda oldukça yaygın hale gelmiştir. Kullanım alanlarındaki farklılıklar ve üretim alanındaki ihtiyaçlardan dolayı binlerce farklı ürünün bulunduğu pazarda, ürün tercihi yaparken en doğru seçimi yapmak, geçmişe oranla daha fazla araştırmayı gerektirmektedir. Üretici ile tüketici arasındaki iletişim öncesinde, bilgi edinmek amacı ile araştırma yapılırken en büyük kaynak internet olarak düşünülebilir.

Kalite kontrol test cihazları ya da ölçüm cihazları alanlarına bakıldığında, birbiriyle ilişkisi olan veya olmayan, iç içe geçmiş çok fazla bilgiye rastlanılmaktadır. Bu da zaman zaman doğru ürüne ulaşmayı zorlaştırmaktadır.

Örneğin; Tahribatlı test cihazları ve tahribatsız ölçüm cihazları birbirinden ayrılmasına rağmen, internette yapılan araştırmalarda verilerin karışık şekillerde sunulduğu görülmektedir. Bu karışıklığı gidermek amacıyla aşağıda örnekler sunulmaktadır.

Kalite kontrol test cihazları nelerdir?

Ürün grupları bakımından bakacak olursak;

 • Aşınma, sürtünme test cihazları
 • Çekme, basma test cihazları
 • Darbe, kırılma test cihazları
 • Elektrik iletkenliği test cihazları
 • Numune hazırlama cihazları
 • Ömür deneyi cihazları
 • Geçirgenlik test cihazları
 • Erime test cihazları
 • Yanma test cihazları
 • Patlatma test cihazları
 • Basınç test cihazları
 • İklimlendirme test cihazları
 • Korozyon test cihazları ve diğer bazı test cihazları olarak gruplandırılabilir.

Bu ürün grupları genelde tahribatlı test cihazları sınıfında yer almaktadırlar.

Ölçüm cihazları nelerdir?

Ölçüm cihazları genel olarak malzemede tahribata neden olmadan ölçüm yapan cihazlardır. Örneğin; “Tablalı kalınlık ölçer DVT KO”, “Hassas terazi ZXB 4200 C SCS” ve “Renk ölçüm cihazı Z RO” gibi cihazlar tahribatsız ölçüm cihazları sınıfındadır.

Test ve ölçüm cihazlarının kullanım alanlarına bakıldığında, büyük oranda farklılıklar olsa da, bazı üretim alanlarında hem tahribatlı test cihazları, hem de tahribatsız ölçüm cihazları kullanılabilmektedir.

Tahribatlı test cihazları ve tahribatsız ölçüm cihazlarının kullanıldığı sektörler incelendiğinde;  Alüminyum ve diğer metaller, ambalaj, ayakkabı, boru, cam seramik, filmler-jüt-çuval, deri ve suni deri, eğitim kurumları, resmi kurumlar ve laboratuvarlar, elektroteknik, mühendislik, esnek gözenekli malzemeler, fermuar, gıda, inşaat, iş güvenliği, kablo, kâğıt, kauçuk, kimya, mobilya, oluklu mukavva, orman ürünleri, otomotiv, beyaz eşya, plastik, savunma sanayi, PVC profil, tekstil ve iplik, tıbbi ürünler, yalıtım gibi alanlar karşımıza çıkmaktadır.

DVT DEVOTRANS kalite kontrol test ve ölçüm cihazları tedariki konusunda gerek satış öncesi, gerek satış sonrası destek yönünde faaliyetlerini sürdürmekte ve söz konusu cihazların üretimi konusunda 1960 yılından itibaren sürekli kendini geliştirerek edindiği tecrübe ile ülke sanayisine hizmet vermekte ve 6 kıtada onlarca ülkeye ihracat yapmaktadır.  DVT DEVOTRANS, 600’den fazla standart ürün çeşidinin yanında müşteri talebine bağlı olarak özel cihazlar da üretmektedir. Aynı zamanda TÜRKAK’tan kuvvet, sıcaklık, terazi ve basınç konularında akredite kalibrasyon laboratuvarı (DVTLAB) hizmeti de vermektedir. DVT DEVOTRANS müşterilerine, kullanım kılavuzları ve eğitim videoları ile desteklenen cihaz kullanım eğitimleri ve satış sonrası teknik servis hizmeti sunarak müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaya çaba göstermektedir.

Bu makale test ve ölçüm cihazları ile ilgili temel bilgilendirme amacıyla kaleme alınmıştır. Test ve ölçüm cihazları hakkında daha fazla bilgiye ürünler bölümünden ulaşabilirsiniz.